Jak na zdanění kryptoměn v ČR
InvesticeTaké kryptoměny podléhají zdanění. Co byste měli vědět, než do této sféry proniknete? Jaké jsou sazby daně?
Kryptoměny a daně v tuzemsku
Bitcoin a další digitální měny zažívají raketový vzestup. Pro řadu lidí jde o lákavou investiční příležitost. Je však nutné vědět, že zisk z kryptoměn je nutné řádně zdanit. A to i navzdory anonymitě jejich majitelů.
Z pohledu daní a tuzemské legislativy spadají kryptoměny do kategorie nehmotného movitého majetku. Nejsou totiž na základě stanoviska České národní banky zařaditelné k platebním prostředkům.
Pokud vám bude z kryptoměny plynout zisk, přiřadí se v souladu s ustanoveními zákona o dani z příjmu k tzv. ostatním příjmům. To znamená povinnost zdanit rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.
Příjmy tedy určitě nejsou od daní osvobozeny jako v některých případech u prodeje hmotných movitých věcí nebo prodeje cenných papírů. V případě kryptoměn vám nepomůže ani držet je nejméně po dobu 3 let, jako je tomu u akcií.
Pokud tedy kryptoměnu směňujete za standardní peníze, musíte i odvést daň. V případě, že dojde ke směně kryptoměn za jinou kryptoměnu, zboží nebo službu, vztahuje se na toto daňová povinnost rovněž a zdanění kryptoměny je třeba řešit.
Daňové zatížení činí u fyzických osob 15 %, zatímco u právnických osob je stávající sazba daně z příjmu stanovena na 19 %. V případě vysokopříjmových osob však může výše daně dosáhnout až 23 %.
Pokud byste daň nezaplatili, hrozí vám její doměření od finanční správy. Dále byste museli zaplatit penále ve výší 20 % z doměřené daně. Platí se navíc i úrok z prodlení ve výši 14 % plus repo sazba ČNB.
Zdanění kryptoměn mimo ČR
Ne všude na světě pochopitelně funguje zdaňování kryptoměn stejně jako v tuzemsku. Většina jurisdikcí nějakým způsobem kryptoměny zohledňuje a do zdanění je zahrnuje.
Existují však i státy, které můžeme označit jako kryptoměnové daňové ráje. V těchto zemích bývá zisk z kryptoměn od daní zcela osvobozen a celá sféra nepodléhá žádné zvláštní regulaci.
Například v Hong Kongu podléhají právnické osoby tzv. dani z profitu. Ta u menších společností činí 8,25 % a větších 16,5 %. u fyzických osob je nastavena progresivní daň v rozmezí 2 až 17 %.
Není to však jen výsadou vzdálenějších zemí. Vstřícně se ke kryptoměnám staví i některé evropské země. Například v Portugalsku obchodování kryptoměn zdanění u fyzických osob nepodléhá vůbec. Obyvatelé této jihoevropské země navíc mohou přijímat platby v kryptoměnách, aniž by tyto transakce byly předmětem zdanění. Firmy však daně z kryptoměn i zde platí.
Pro právnické osoby je z pohledu danění kryptoměn zajímavý například Singapur. Pokud splní předepsanou časovou lhůtu, daně z kryptoměn se jich netýkají. V sousedním Německu daně platí opět právnické osoby, avšak osoby fyzické po splnění časového testu nikoli.
Podobná situace jako v ČR je i na sousedním Slovensku. Zde se musejí kryptoměny danit po každé směně nebo prodeji.