Jak vybrat realitní kancelář?
HypotékyRealitní kancelář bychom určitě neměli vybírat jen podle toho, zda se obejde bez provize nebo třeba jejího známého jména. Můžeme se totiž spálit, i když oslovíme značku, u které bychom čekali naprostou kvalitu. Opatrnost je na místě jak při výběru realitky, tak i při volbě makléře, sepsání dohody o výši provizi i podpisu exkluzivní smlouvy. A nezapomeňte i na kontrolu realitky během její práce pro vás.
Ukazatele kvalitní realitní kanceláře
Od roku 2020 existuje realitní zákon zavazující realitky ke kvalitním službám. Do té doby si mnohé realitky i makléři dělali v Česku co chtěli. Jde o zákon o realitním zprostředkování, jehož znění je ale velmi mírné. Proto by si měl klient prověřit realitní kancelář, u níž chce nemovitost prodat. Velmi obezřetní buďte u virtuálních realitek. Řídit se můžete tím, že si položíte sedm otázek, jejichž zodpovězení vám ukáže, zda jde o uspokojivou realitní kancelář, nebo nikoli.
Jaký je počet prodaných nemovitostí? – Zkušenosti všechny zdokonalují, a to i RK. Jak dlouho je na trh u a kolik domů, bytů, pozemků atd. prodala? Čím víc, tím lépe. Nejen realitky, ale i makléři se zlepšují s běžícím časem.
Jde o tým specialistů? – Poohlédněte se po tom, kdo v RK pracuje a jak podávají nemovitosti na realitních serverech. Někteří makléři vyfotí jen pár snímků mobilem… Jiné realitky spolupracují s grafiky, fotografy, designéry, právníky i finančními specialisty. Jednoduše, jedni svou práci nedělají tak dobře, jako druzí.
Je v RK právník? – Právní tým je v RK velmi důležitý především kvůli bezpečnosti celé transakce a měl by dokonale ovládat realitní právo. Smluvní vzory by u kvalitní realitky měly být zapovězeny, smluvní dokumentace by měla být tvořena na míru a v ceně provize.
Kde je sídlo společnosti? – Spousta společností, nejen těch realitních, provozuje společnost z neuspokojivých prostorů, nebo má jen virtuální kancelář. Nejlepší je navštívit pobočku osobně a udělat si o společnosti vlastní úsudek. Jak vypadá vaše realitka?
Daří se jí? – O hospodaření si můžete najít ledacos v obchodním rejstříku, výročních zprávách i účetních závěrkách. Vše je přístupné online, během krátké chvíle zjistíte, zda nebyla kancelář v insolvenci nebo nevyhlásila bankrot. Jestliže své výsledky nezveřejňuje, či není v rejstříku zapsaná pod jménem, pod nímž se prezentuje, i to by vám mělo být nápovědou.
Říká se, píše se v dobrém? – Reference jsou velmi dobrým ukazatelem, jak jsou lidé s prací realitky spokojeni. Najdete je na internetu, ať už na sociálních sítích, v diskuzích a podobně. I reference u přátel a známých z okolí by vám mohly pomoct. Přitom se mohou týkat všeho, co vás může ve spojitosti se slovem „reality“ napadnout. Ať už půjde o provize, rychlost prodeje, odhad ceny nemovitosti atd.
Má dostatečné pojištění? – Zajímejte se o to, jaké pojištění má vámi vybraná realitní kancelář. Uzavírá s vámi smlouvu realitní makléř jménem realitní kanceláře na základě plné moci, či jen svým jménem? Při uzavření smlouvy pouze svým jménem, odpovídá za případnou škodu pouze on jako fyzická osoba, a tak byste se případné náhrady škody stěží dočkali.
Jak vybrat makléře nebo realitní kancelář vám poradí i sama spolehlivá realitka. Ta se totiž nebojí sdělit vše, co by měla správná RK umět, splňovat, protože ví, že u ní žádnou chybu nenajdete. A takovou je např. Maxima reality, s.r.o. Dokonce vám poradí i v případě, že chcete prodat svou nemovitost bez realitky, abyste nakonec nespráskli ruce nad hlavou kvůli nevydařenému obchodu. Při prodeji domu, bytu i jiné nemovitosti je dobré být vždy na pozoru.