Jak vybrat investiční fond (nemovitosti)? Pro chudé i bohaté
InvesticePoslat peníze do investičního fondu, nechat je rozkvést a získat zpět mnohem více. Chcete také nechat vaše finance růst? Pak si přečtěte tento článek.
Nákup nemovitostí je velice nákladný. Pokud byste chtěli investovat na vlastní pěst a v co nejkratším termínu z toho chtěli mít zajímavý výnos, stálo by vás to desítky i stovky milionů. To nejsou peníze, které by si mohl dovolit vytáhnout z kapsy kde kdo. Proto vám v tomto článku přinášíme návod, jak vybrat ten nejlepší investiční fond.
- Malý velký vklad
Pokud se podíváme do českého rybníčku, nemovitostních fondů to najdeme hned dvě desítky. Devět z toho otevřelo svoje brány veřejnosti, zbytek přijímá pouze kvalifikované investory. Jaký je mezi těmito fondy rozdíl? Jde zejména o zkušenosti a kapitál investora. Zatímco v případě fondů pro veřejnost bývá minimální vklad poměrně nízký, u kvalifikovaných fondů je minimální vklad jeden milion korun. U některých fondů je ale vklad o něco vyšší.
- Jaké jsou výnosy?
Investiční fond nemá přesně stanovený výnos. Záleží na tom, jak se bude portfoliu v daném roce dařit. Faktory jako krize, malý příliv turistů či snížený zájem o pronájem nemovitostí tak může srazit čísla do červených barev. Pokud se ale daří, bývá výnos u běžných fondů v rozmezí tří až pěti procent. U kvalifikovaných fondů se pak můžete dostat až na osm procent.
- Jak založit investiční fond?
Založení investičního fondu je poměrně složité. Potřebujete kvalifikaci, vstupní kapitál, ale také musíte splnit zákonem dané požadavky. Mezi ně patří i povinnost vlastníka fondu vykoupit podílové listy zpět, pokud o to investor požádá. Minimálně 20 % kapitálu investičního fondu navíc musí být likvidní (musí jít snadno prodat – přeměnit na peníze). Omezení se týkají i financování pomocí úvěrů. Investiční fond si tak může půjčovat jen do 50 % hodnoty nemovitostí.