Půjčit, nebo nepůjčit známému peníze
PůjčkyOtázka, která je velmi složitá a není na ní vůbec lehké odpovědět… Vezměme si situaci, kdy k vám přijde váš známý a řeší s vámi to, že potřebuje půjčit peníze. Vy je máte, ale váháte. Bude schopen vám je vrátit? Máte mu pomoci a co když bude spoléhat na to, že jste jeho známý a bude se splátkami schválně otálet? Nechcete si o peníze říkat, ale nic jiného vám ve finále nemusí vůbec zbýt? Půjčit, nebo nepůjčit svému známému peníze? Rozmýšlíte se a přemýšlíte, jak situaci co nejlépe vyřešit.
Než někomu půjčíte, ujistěte se, že již skutečně nemá žádné jiné možnosti a opravdu jste ten poslední, na koho se může obrátit. Pokud tu však jiné možnosti jsou, odkažte svého známého právě na ně a sdělte mu, že byste mu sice velmi rád půjčil/a, ale že se může cokoliv stát, a pak bude situace mezi vámi napjatá a může být až vyhrocená, a to přeci ani jeden z vás nechce. Pomozte mu ale jiným způsobem, aby věděl, že jste se na něj až tak nevykašlal/a. Zkuste mu zprostředkovat finančního makléře, který mu nejlépe poradí s půjčkou a jinými finančními službami a nebude pro něj problém, vyřešit situaci na míru vašemu známému. Za tyto služby se neplatí a jsou pro každého zcela zdarma.
Pokud ale vidíte, že není jiné východisko, tak se snažte kamarádovi pomoci, ale klaďte si podmínky, které vysvětlete tím, že jste dobří kamarádi a nechcete své kamarádství kvůli finanční stránce nikterak zničit, nebo narušit, a tak si mezi sebou raději uděláte smlouvu. Ujistěte svého známého, ať to nebere osobně, že vy pro něj uděláte službu a za to chcete mít jistotu. Musíte vše vyřešit s vědomím, že tím neublížíte ani jedné straně. Rozhodně nepůjčujte na dobré slovo, nemuselo by se vám to vyplatit a mohli byste toho těžce litovat. Smlouva je důkaz toho, že se opravdu svých peněz dočkáte a nemělo by dojít k větším problémům mezi vámi.